VŠUP NA JESENÍKY! 15. - 30. 8. 2020
V sobotu 15. srpna se v galerii Pranýř rýmařovského muzea uskutečnila netradiční vernisáž několikahodinové výstavy, jež nesla název VŠUP na Jeseníky! Studenti pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, přesněji UMPRUM totiž strávili týden na Rýmařovsku, během kterého vytvářeli kresby, malby, grafiky a psali texty, a to zejména do svých cestovních deníků („vanderbuchů“), ze kterých budou následně vycházet pro své klauzurní práce. Proto než se měly sešity přesunout se svými majiteli do Prahy, si je mohli návštěvníci na spontánní akci prolistovat.
Když Českou republiku zasáhla koronavirová pandemie, život obyvatel byl najednou svázán nejrůznějšími nařízeními vlády, mezi něž patřilo také zavření mnoha veřejných institucí a organizací. Asi nejvíce to lidé – konkrétně děti, žáci, studenti, pedagogové a rodiče – pocítili právě v souvislosti s uzavřením škol. Proto, aby se nemuseli studenti v letním období srocovat kvůli svým klauzurním pracím v prostorách pražské UMPRUM, vedoucí ateliéru ilustrace a grafiky Juraj Horváth a Michaela Kukovičová (špičkoví ilustrátoři, pracující pro nakladatelství Baobab či Argo) vymysleli, že vezmou studenty z rozpálené Prahy na týdenní pobyt do podhůří Jeseníků. Průvodcem jim byl vášnivý linorytec Chrudoš Valoušek, který za své ilustrace sbírá nejvýznamnější ocenění po celém světě a v Galerii Octopus měl již dvě velké výstavy. Ten také výpravě poskytl zázemí na své chalupě v Dolní Moravici, kde pro studenty vedl workshop o rytí a tisku linorytu. Osm studentů, Jakub Bachorík, Sarah Belejová, David Dolenský, Františka Iblová, David Kukoľ, Lucie Lučanská, Masha Matytcyna a Anina Mengerová se seznamovali s okolím Dolní Moravice, německou historií kraje, absolvovali třicetikilometrovou túru po hřebenech Jeseníků a návštěvu Rýmařova s prohlídkami rýmařovského muzea, Turistických známek, Galerie Marie Kodovské, expozice o textilnictví v Hedvě Český Brokát, kde je uhranuly textilní vzory, a kaple V Lipkách. To vše jim bylo neskutečně inspirativním materiálem.
Výstavu v komorním prostoru galerie Pranýř tvořily zvětšené a reprodukované kresby, kterým studenti přidělili názvy a signovali je, dále linorytové tisky z workshopu a hlavně vanderbuchy, které si návštěvníci mohli volně prohlédnout. V každém z nich se zrcadlila jednotlivá osobnost autora. Sešity, které si mimochodem studenti sami ve škole svázali, totiž obsahovaly jak skici, kresby, akvarely, tak nejrůznější vlepené předměty (jízdenky, vstupenky, listy aj.) a vepsané poznámky a deníkové záznamy. Vystaveny byly rovněž knihy Chrudoše Valouška, zvláště jeho Chrudošův zvěřinec a Panáček, švestka, pecka, poleno a zase panáček z nakladatelství Baobab, za které získal ocenění Nejkrásnější kniha světa a ve kterých figuruje Rýmařov, Praděd, Petrovy kameny či kravata z Hedvy.
fotogalerie vernisáž