JANOVIČTÍ HARRACHOVÉ, 1.7.-27.8.2023

Pro celoroční projekt Po stopách šlechtických rodů na letošní rok Národní památkový ústav vyhlásil Rok Harrachů s podtitulem „Vznešenost zavazuje“. Hlavním cílem je přiblížit rakousko-český rod Harrachů se zaměřením na jeho činnost v českých zemích. Pozornost se tak upírá zejména na dvě sídla – zámek Hrádek u Nechanic v severovýchodních Čechách a zámek Janovice u Rýmařova na severní Moravě. Obě památky lze navštívit v otevíracích hodinách a v rámci nejrůznějších kulturních akcí.

V sobotu 1. července byla zahájena panelová výstava Státního zámku Janovice u Rýmařova, instalovaná u kašny na náměstí. Jak přiblížila kastelánka Markéta Janáková, náhodné návštěvníky či turisty má zhlédnutí těchto panelů s dobovými vyobrazeními a informačními texty nalákat do interiérů janovického zámku či městského muzea, v jehož Galerie Pranýř muzejníci připravili výstavu historických předmětů, dokumentů a fotografií. Z muzejního depozitáře byla vybrána například bronzová medaile s bustou Františka hraběte Harracha a s rýmařovským znakem ze živnostenské výstavy v Rýmařově, kotlík či cihla s harrachovským znakem, pivní láhve z janovického pivovaru, dětské sáně či tematické publikace z muzejní knihovny. Navštíví-li zájemci stálou expozici muzea, naleznou dalších devatenáct předmětů označených speciálními popiskami.

Rýmařovský horizont 7/2023

Akce probíhá v rámci celoročního projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů 2023 "Harrachové - vznešenost zavazuje": https://npu.cz/cs/o-nas/projekty/po-stopach-slechtickych-rodu/90194-harrachove-vznesenost-zavazuje.

Vernisáž výstavy Janovičtí Harrachové

01 czerwiec 2023