MARIE KODOVSKÁ - JAN KOLOCZEK: KOUZELNÍCI PŘÍRODY, 1.12.2024-23.2.2025
V sobotu 30. listopadu proběhla v Galerii Octopus rýmařovského muzea vernisáž výstavy obrazů a kreseb Marie Kodovské, rýmařovské básnířky a malířky, a Jana Koloczka, sochaře a malíře z polské Nisy. Výstava nesoucí název Kouzelníci přírody vznikla v součinnosti Městského muzea Rýmařov s Muzeem Wsi Opolskiej w Opolu a Galerií Marie Kodovské v rámci příhraniční spolupráce díky Evropskému fondu pro regionální rozvoj a Fondu malých projektů Euroregionu Praděd.
Městské muzeum Rýmařov úspěšně spolupracuje s Muzeem Wsi Opolskiej w Opolu už patnáctým rokem. Za tu dobu muzea uskutečnila několik společných projektů s nejrůznějšími kulturními akcemi. Jednou z nich byla v roce 2017 i výstava děl Marie Kodovské (1912–1992) a Jana Koloczka (*1964), dvou významných umělců řazených do oblasti tzv. neprofesionální tvorby. V té době byl odkaz rýmařovské Marie Kodovské znovu oživen výstavami v muzeu, založením literárně-výtvarné soutěže Zdenkou Nesetovou a zejména otevřením Galerie Marie Kodovské v domě autorky na Mlýnské ulici provozovatelem Františkem Orságem. Postava žijícího tvůrce Jana Koloczka byla do té doby Rýmařovským naopak zcela neznámá. Protože oba tvůrci znamenají pro svůj region jedny z nejvýznamnějších osobností své doby a muzea pečují, aby jejich dílo neupadlo v zapomnění, společná prezentace se nabízela jako příhodné řešení.
Zatímco před sedmi lety byl Jan Koloczek na výstavě prezentován dřevěnými plastikami, bohatě polychromovanými a tematicky vycházejícími z biblických textů, nyní jej zastupují malby akrylem. Výtvarník totiž v roce 2017 utrpěl vážné zranění ruky, jenž mu zabránilo pokračovat v sochařské práci. Těžké období deprese mu pomohla překonat podpora rodiny a přátel a v roce 2018 začal malovat akrylovými barvami na plátně. Stejně jako u Marie Kodovské mu tvorba poskytuje únik z těžké reality života do svébytného světa fantazie a snu.
Pro letošní výstavu autorů bylo zvoleno téma přírody. Pro tvorbu obou se totiž stala zásadním zdrojem námětů. Z rozsáhlého díla Marie Kodovské to jsou tři soubory alegorií dvanácti měsíců roku, vystavené v celku v Rýmařově vůbec poprvé. Jan Koloczek představuje své náměty inspirované biblickým příběhem Noemovy archy či soubory fantastických ptáků, ryb a stromů. Zatímco Marie Kodovská tvořila spontánně bez jakékoliv přípravy, Jan Koloczek kompozici pečlivě promýšlí, vyměřuje a barvy nanáší v malých skvrnách, a to i nejmenšími štětci s dvěma či třemi veverčími chlupy. Kodovská neustále experimentovala s výtvarnými technikami, Koloczek preferuje malbu holandskými akryly. Kompozice obrazů Kodovské jsou nerovnoměrné, ty Koloczkovy zase symetrické. Výstava demonstruje, jak se rozdílnost povah autorů promítá do tvorby, přestože je spojuje řada společných znaků (např. neškolenost v tvorbě, úraz ruky, chudší poměry, posedlost tvorbou, uzavřenost).
Na vernisáži postupně promluvili zástupci obou muzeí, ředitelé Růžena Zapletalová a Jaroslaw Galenza, kurátoři výstavy Michal Vyhlídal a Bogdan Jasiński, vystoupil rovněž vystavující Jan Koloczek, za Galerii Marie Kodovské František Orság a jako host z rodiště Kodovské Jana Bros Svobodová. Z rodného kraje Kodovské přijeli hudebník a zpěvák Joel Bros a lidová hudba Muzikaša, která se zformovala během covidové pandemie. Společně zahájení proložili hudebními vstupy s autorskými písněmi Joela Brose ve francouzštině a lidovými písněmi Korytné a Nivnice.
Výstava bude v rýmařovském muzeu k vidění do 23. února. V sobotu 22. února se uskuteční symbolické uzavření výstavy s představením katalogu a promítáním dvou dokumentárních filmů o výtvarnících z oblasti art brut. V dubnu se výstava přesune na půdu opolského muzea, kde bude k vidění od 25. dubna 2025 do 21. prosince 2026. Ve dnech 25. a 26. dubna zde proběhne konference na téma Neprofesionální umění a art brut ve sbírkách slezských a českých muzeí, na níž vystoupí šest zástupců z české a šest zástupců z polské strany. Obě muzea pak vydají ke konferenci sborník.
Michal Vyhlídal
Rýmařovský horizont 12/2024
fotogalerie vernisáž