
BAROKNÍ MALÍŘ JAN KRYŠTOF HANDKE. JANOVICKÝ RODÁK, 20.9.-24.11.2024
V sobotu 5. října byla v Galerii Octopus rýmařovského muzea zahájena výstava obrazů Jana Kryštofa Handkeho, barokního malíře a janovického rodáka, který letos slaví dvojité výročí – 330 let od narození a 250 let od úmrtí. Při té příležitosti rýmařovské muzeum ve spolupráci s Římskokatolickou farností Rýmařov a za laskavé finanční podpory Ministerstva kultury a města Rýmařova připravilo řadu akcí.
Na mši svatou slouženou biskupem Martinem Davidem a varhanní koncert Jana Rortrekla v kapli V Lipkách v pátek 20. září navázala sobotní vernisáž výstavy v městském muzeu. Tu zahájila za město místostarostka Lenka Vavřičková, za farnost rýmařovský děkan František Zehnal a spoluautor výstavy a zejména autor katalogu k výstavě, olomoucký historik umění Leoš Mlčák. Ten je v současné době největším znalcem života a díla janovického rodáka, o kterém před pár měsíci též publikoval katalog k výstavě ve šternberském klášteře (k vidění do konce října), stostránkový katalog k rýmařovské výstavě a momentálně chystá obsáhlou monografii, jež bude mimo podrobný popis Handkeho života, chodu jeho olomoucké malířské dílny, žáků a tovaryšů obsahovat rovněž katalog s položkami jeho rozsáhlého díla (334 obrazů, fresek a kreseb, dalších 266 nedochovaných prací ověřených archivními prameny a literaturou). To vše na základě dlouholetého archivního výzkumu, jak se budou moci Rýmařovští přesvědčit na přednášce v muzeu ve čtvrtek 7. listopadu v 18 hodin.
Zatímco šternberská výstava malíře představuje v kontextu prostředí augustiniánského kláštera, rýmařovská výstava se zaměřuje na Handkeho jako autora významných děl pro mikroregion Rýmařovska. Vedle reprodukcí oltářních obrazů nacházejících se v kostele sv. archanděla Michaela a kapli V Lipkách v Rýmařově, kostelích sv. Václava ve Skalách, sv. Kateřiny Alexandrijské v Rešově, sv. Maří Magdalény v Horním Městě a kapli sv. Huberta v Karlově Studánce jsou na výstavě prezentovány rovněž originály, které laskavě zapůjčila řada muzejních a církevních institucí. V malém sále galerie to je v Handkeho tvorbě poměrně vzácný soubor žánrových olejomaleb alegorií ročních období a loveckých zátiší (zapůjčený ze sbírek Muzea umění v Olomouci), vztahující se s největší pravděpodobností k prostoru janovického zámku. Velký sál pak představuje výběr z Handkeho tvorby náboženských obrazů. K vidění jsou dvě vyobrazení autorova oblíbeného světce svatého Jana Nepomuckého (ze sbírek Muzea v Bruntále a z farního kostela sv. archanděla Michaela) a malba Korunování Panny Marie, jež původně visela v kapli Nejsvětější Trojice v Malé Morávce (zapůjčeno Ostravsko-opavským biskupstvím). Nejvýznamnější a zároveň nejkvalitnější dílo vystavené v rýmařovské galerii beze sporu představuje dva a půl vysoké oltářní plátno zobrazující Pannu Marii s Ježíškem, svatými Antonínem, Floriánem a Hiláriem, jež spolu s menším vyobrazením Boha Otce s holubicí Ducha svatého visely v kapli janovického zámku. Obrazy jsou prohlášeny za kulturní památku a ochotně je zapůjčilo Slezského zemské muzeum v Opavě.
Nezmeškejte tak příležitost k návštěvě vskutku mimořádné výstavy k oslavě jedné z nejvýznačnějších osobností našeho regionu, která svým významem překročila jeho hranice. Zavítat můžete rovněž na přednášku Leoše Mlčáka (7. 11.) či komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy Michalem Vyhlídalem. Výstava bude k vidění do 24. listopadu. Nová publikace obsahující rovněž Handkeho vlastní životopis je k dostání v rámci návštěvy výstavy v Městském muzeu Rýmařov.
Michal Vyhlídal
Rýmařovský horizont 10/2024
fotogalerie vernisáž