MIROSLAV GLACNER: KOSTELY KRÁSNÉ A VZÁCNĚ OTEVŘENÉ II, 10.9.-27.10.2024
Dny evropského dědictví (DED), mezinárodní akce zaštítěná Evropskou unií a Radou Evropy, se každoročně v září pořádá už od roku 1991. Každým rokem se na ní podílí až 50 zemí, zpřístupní se na tisíc památek a lokalit, které navštíví více než 20 milionů lidí. I letos se do Dnů zapojilo Městské muzeum Rýmařov s programem, o který projevila zájem necelá dvoustovka návštěvníků.
Jak informují oficiální stránky DED, smyslem akce je zvýšení povědomí o evropském kulturním bohatství a rozmanitosti, podnícení zájmu o evropské kulturní dědictví, boj proti rasismu a xenofobii a podpora větší tolerance vůči jiným kulturám v celé Evropě. Nemalým cílem je rovněž apel na veřejnost a vládu o potřebě chránit kulturní dědictví. Jako každý rok bylo stanoveno téma, které tentokrát znělo „Památky spojují svět“.
Vloni rýmařovské muzeum zaměřilo program na pětici duchovních památek, v nichž se život na většinu času zastavil a rozbíhá se obvykle pouze dvakrát do roka v závislosti na církevních svátcích (Vánocích, Velikonocích či svátku patrocinia), konkrétně kostel sv. Kateřiny ve Stránském, kostel sv. Antonína ve Vajglově, kostel sv. Jana Křtitele v Kněžpoli, starokatolická zvonice v Jamarticích a kostel Nejsvětější Trojice v Albrechticích. Letos byla pozornost zaměřena na církevní památky na Hornoměstsku a Tvrdkovsku, a to kostel sv. Maří Magdalény v Horním Městě, kostel sv. Kateřiny Alexandrijské v Rešově, kostel sv. Václava ve Skalách, kaple Nejsvětější Trojice ve Stříbrných Horách a kostel sv. Antonína Paduánského v Tvrdkově.
I letos exteriéry i interiéry kostelů nafotil rýmařovský fotograf Miroslav Glacner, jehož vášní je zejména fotografování ptactva. Z vybraných snímků se v komorním prostoru Galerie Pranýř uskutečnila výstava Kostely krásné a vzácně otevřené II, kterou v úterý 10. září po telefonu z Opavy zahájil fotograf Jindřich Štreit. Ten vyzdvihl Glacnerův zájem o detail a zátiší a neotřelý smysl pro netradiční kompozici. Výstava bude k vidění do 27. října.
Po vernisáži ve středu 11. září o zmíněních kostelích promluvil historik muzea Filip Vrobel. Formou přednášky představil jejich historii a promítl fotografickou dokumentaci.
Ve čtvrtek 12. září se pětice duchovních stánků otevřela v čase od 15 do 20 hodin. I letos muzeum úspěšně spolupracovalo s Gymnáziem a SOŠ Rýmařov, jehož pedagožka Iva Hofírková zprostředkovala sedm studentek a studentů, kteří si nastudovali historické informace o kostelích a formou komentovaných prohlídek je předali návštěvníkům.
Týdenní program měl zakončit koncert sboru Bernardini v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské v Rešově. Z důvodu špatného počasí byl však zrušen. Navzdory chladnému a propršenému týdnu program navštívilo necelých dvě stě zájemců.
Městské muzeum Rýmařov děkuje všem, kdo se na akci podíleli.
Michal Vyhlídal
Rýmařovský horizont 9/2024
fotogalerie vernisáž