LUBOMÍR DOSTÁL: SOCHY PRO RÝMAŘOV, 4.4.-21.5.2023

LUBOMÍR DOSTÁL: SOCHY PRO RÝMAŘOV, 4.4.-21.5.2023

Veřejný prostor Rýmařova zdobí několik povětšinou kamenných soch z 18. a 19. století, a také několik realizací pocházejících ze 70.–80. let minulého století. Za posametové období posledních třiatřiceti let zde nevznikla žádná sochařská realizace, která by zdobila a kultivovala veřejný prostor, nepočítáme-li plastiku Otevřená brána od Herberta Dlouhyho, rýmařovského rodáka, odsunutého Němce a významného německého výtvarníka, který v roce 1991 památku osazenou na místě jeho rodného domu městu věnoval. Rovněž modelovaný sklo-cementový reliéf KEVIN_1983 dalšího rýmařovského rodáka, sochaře Adama Rybky, visící na zadní straně domu na náměstí Míru 16 vznikl a byl osazen ze soukromé iniciativy autora. První vlaštovkou iniciovanou městem by mohl být chodník s vyskládaným brokátovým vzorem před radnicí od autorky Veroniky Prokopové, studentky katedry architektury Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava z letošního roku.

Umělecké objekty doplňovaly a tím dotvářely veřejný prostor už od počátku civilizace; vzpomeňme na tak vyspělé kultury jako ve starověkém Řecku a Římě. Pozitivním příkladem pro dnešní dobu by mohla být desetitisícová Litomyšl, jejíž dlouholeté osvícené vedení města podporuje kulturu maximálním způsobem a finančními prostředky a daří se jí propojovat městské i soukromé kulturní instituce ve spolupráci a lákat tak k návštěvě nejen turisty, ale i zástupce měst ke komentovaným prohlídkám, jak citlivě, a zároveň moderně kultivovat veřejný prostor města a spolupracovat s nejvýznačnějšími umělci.

Vzhled města Rýmařova se v posledních letech zásadně změnil k lepšímu; s postupnými rekonstrukcemi náměstí a přilehlých ulic nejbližšího centra zajisté stoupla jeho atraktivita. Opravily se chodníky, volná prostranství, vznikla řada nových parkovacích míst, vysázely se stromy a založily záhony s květinami. Vytváří veřejný prostor ale jen komunikace a zeleň? Na sochařské objekty se úplně zapomnělo; ani kašna na hlavním náměstí není výtvarným objektem, nýbrž prefabrikátem, který neurazí, ale ani nenadchne.

Rekonstrukce Husovy ulice dala podnět k diskuzi mezi pracovníky Městského muzea Rýmařov a vedením města starostou Luďkem Šimko a místostarostkou Lenkou Vavřičkovou, zda právě oprava této ulice nevybízí svými dvěma atraktivními a nijak využitými parkovými lokalitami k osazení nových soch. Zástupci města s ředitelkou muzea Růženou Zapletalovou navštívili ateliér sochaře a malíře Lubomíra Dostála (*1950), jenž má dlouholetý vztah k jesenické krajině a rovněž k rýmařovské Galerii Octopus, ve které v letech 1994, 1995, 1997, 2000, 2004 a 2021 kolektivně či samostatně vystavoval. Lubomír Dostál má zkušenosti s realizacemi svých projektů ve veřejném prostoru. Vytvořil např. fontánu v obchodním domě v Losinách (1990), reliéf na zdi prodejny v Brně (1992), kapli v Moravském Berouně (1992), sochu Plastici v Moravském Berouně (1994), schodiště s fontánou na dvorku domu Dolního náměstí v Olomouci (1995), sochu Kaple v Hradci nad Moravicí (2000), fontánu se sochami kapek v Moravském Berouna (2010), plastickou mapu přehrady Slezská Harta na břehu řeky pod zámkem (2015) ad.

Pro Rýmařov vybral dva speciální návrhy. V lesoparku u SVČ Rýmařov a autobusovému nádraží navrhl plastiku Čarokruh v podobě centrálního kruhu vytvořeného dvanácti bílými, metr vysokými betonovými hříbky. Houby autora fascinují od počátku jeho tvorby. Plastika může navíc odkazovat na fenomén českého houbaření, v Jeseníkách nevyjímaje. Okolní prostor parku, dosud využívaný pouze k venčení psů, bude doplněn pískovými cestičkami a lavičkami.

Druhá plastika nazvaná Fraktály bude mít podobu téměř čtyřmetrové mikroarchitektury vytvořené čtyřmi stejnými k sobě přirostlými zgeometrizovanými sloupy s hlavicemi stále se zmenšujících fraktálů – čtverců a vyrobených z efektního rezavého železného materiálu cortenu, jenž se v posledním desetiletí začal hojně využívat v architektuře. Socha může divákům připomenout stromy či kapli, a na místě osazení, na zeleném výseku vedle budovy muzea na Husovy ulice, bude alespoň symbolicky odkazovat k původní zástavbě.

Obě sochy vytvořené v nadčasové geometrické formě a z materiálů 21. století budou osazeny na exponovaných místech, které si ozvláštnění zajisté zaslouží. Vždyť péče o veřejný prostor – a to nejsou pouze chodníky a cesty – dělá jeho obyvatele kultivovanějšími, vyzrálejšími a hlavně tolerantnějšími. Na jaře, kdy snad již obě sochy budou hotové, se budou zájemci moci přijít podívat na výstavu Dostálových sochařských modelů, maleb, kreseb a realizací ve veřejném prostoru zachycených na fotografiích vystavených v komorním prostoru Galerie Pranýř rýmařovského muzea.

Michal Vyhlídal

Rýmařovský horizont 10/2022

 

 

Jak již jsme informovali dříve (RH 10/2022), letos veřejný prostor Rýmařova doplní dvě originální sochy Lubomíra Dostála, malíře, sochaře a keramika z Horní Loděnice. Přípravné práce již začaly, a proto slavnostní odhalení soch předchází výstava v komorním prostoru Galerie Pranýř rýmařovského muzea.

Během posledních třiatřiceti let na zadání města nevznikla v Rýmařově žádná sochařská realizace, která by zdobila a kultivovala veřejný prostor. Rekonstrukce Husovy ulice v roce 2021 dala podnět k diskuzi mezi pracovníky Městského muzea Rýmařov a vedením města starostou Luďkem Šimko a místostarostkou Lenkou Vavřičkovou, zda právě oprava této ulice nevybízí svými dvěma atraktivními a nevyužitými parkovými lokalitami k osazení nových soch. Zástupci města s ředitelkou muzea Růženou Zapletalovou navštívili ateliér sochaře a malíře Lubomíra Dostála v Horní Loděnici, který nabídl dva návrhy – Čarokruh a Fraktály. Městské zastupitelstvo pak v roce 2022 odsouhlasilo realizaci obou návrhů.

Obě lokality v předjarním období prošly dílčími úpravami. Park před SVČ byl pracovníky Městských služeb zbaven kruhového záhonu a rozrostlých keřů. Na zeleném plácku u Husovy ulice proběhl záchranný archeologický výzkum vedený Janou Brhelovou z odboru archeologie detašovaného pracoviště v Opavě Národního památkového ústavu. Stejně jako výzkum při renovaci celé Husovy ulice prokázal mnoho zajímavých informací o vývoji původní zástavby města a našlo se množství převážně keramických nálezů, průzkum na ploše 3 x 3 m v hloubce 90 cm odhalil základy novověkého a středověkého domu, torza keramiky či strusky. 

Právě v této přízemní galerii do 21. května probíhá výstava soch, modelů, kreseb a obrazů Lubomíra Dostála. Než budou sochy Čarokruh a Fraktály osazeny, kolem nich vytvořeny chodníčky, záhony s květinami a zabudovány lavičky, mohou si návštěvníci prohlédnout autorem vytvořené modely k těmto objektům, přípravné kresby a vizualizace jejich osazení vytvořené brněnským architektem Janem Tesařem, se kterým muzeum úspěšně spolupracuje. Vystaveny jsou rovněž i další Dostálovy modely (k realizovaným či nerealizovaným sochám) ze sochařských soutěží jako např. pomník Cyrila a Metoděje pro Brno (2012), fontána se sochami kapek v Moravském Berouně (realizováno 2008), návrh na fontánu Fraktálový ostrov (2015), pomník Adolfa Loose (2018), jezdecká socha markraběte Jošta (2012), pomník pátera M. Středy (2019) či socha-stavba Stoupající kameny (2012). Modely doprovází autorovy realizace ve veřejném prostoru zachycené na zvětšených fotografiích např. socha Kaple v Hradci nad Moravicí (1999–2000), plastická mapa přehrady Slezská Harta v Leskovci nad Moravicí (2015), Plastici – Pomník normalizace v Moravském Berouně (1992) či socha ležící a opalující se ženy na koupališti v Úvalně (2018). Vedle toho na stěnách visí Dostály obrazy s motivy fraktálů (Zatopené lomy u Břidličné, Zelený ostrov aj.) či hub. Návštěvník se tak přesvědčí, že motivy stromů, architektury, hub a krajiny autor ve svém díle zkoumá dlouhodobě, jak v malbě, v soše, tak v keramice.

Michal Vyhlídal

Rýmařovský horizont 4/2023

 

Ve dnech 12. až 13. května proběhla v Rýmařově instalace první sochy malíře a sochaře Lubomíra Dostála z Horní Loděnice. Na exponované a nevyužívané zatravněné ploše na Husově ulici v bezprostřední blízkosti budovy Městského muzea Rýmařov a náměstí prováděcí firma nainstalovala na betonovaný sokl čtyři mohutné hranolovité pilíře propojené v horní části fraktálovým věncem. Jak Dostálovu sochu popsala spisovatelka Anna Zonová: „Objekt rozvíjející zmenšované jednotné formy (krychle) podle rostlinného stromového vzoru připomíná baobab. Pokud se však čtyři tyto objekty spojily do celku, vznikla architektonicky působící sochostavba – kaple.“ Socha vytvářející architektonický meziprostor, zvoucí tak ke vstupu, je vytvořena z moderního ocelového materiálu zvaného corten. Ten se v současnosti hojně využívá nejen v sochařství, nýbrž zejména v architektuře, a to z důvodu vysoké odolnosti vůči povětrnostním podmínkám a rzi. Další výhodou materiálu je, že se nemusí opatřovat nátěry, naopak se využívá jeho původní barevnosti. Plastika nese různé tóny zabarvení od typického rezavého přes tmavě šedý a načernalý. V budoucnu však sousoší ponese typicky okrově oranžové zabarvení rzi, jež bude kontrastovat se zelení trávníků, tří okolních stromů a fasády domu v pozadí. Lokalitu též zkulturnil dlážděný chodník, dvě lavičky a osázené záhony.

Další nevábná lokalita veřejného prostoru Rýmařova, doposud sloužící maximálně k venčení psů, se změnila v odpočinkovou zónu s výraznou nadhodnotou v podobě uměleckého díla. A to díla kvalitního, jak dosvědčuje lavina pozitivních i negativních reakcí zejména na sociálních sítích, které umožňují z tepla obýváků vykřičet do světa nejrůznější pohrdavé věty. To však jen potvrzuje slova Pabla Picassa: Pravé umění vzbuzuje emoce, pozitivní i negativní, nevzbuzuje-li emoce žádné, není to umění! 

 

Michal Vyhlídal

Rýmařovský horizont 5/2023

 

fotogalerie výstava

Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála
Výstava Lubomíra Dostála

Date

23 March 2023

Tags

ukončené

Partneři muzea