?> Druhá návštěvní sezóna v kapli V Lipkách

Druhá návštěvní sezóna v kapli V Lipkách PDF Tisk Email
Pátek, 12 Říjen 2012 10:48

Rok se s rokem sešel, přišel květen a s ním začaly již druhým rokem komentované prohlídky v kapli V Lipkách. Kaple V Lipkách, ač centru města vzdálenější, je jednou z historických dominant Rýmařova. Kaple, jak ji známe dnes, pochází z počátku 18. století a je postavena v barokním slohu. Ač z venku nepůsobí tak impozantně, při vstupu dovniř je potřeba názor na její výjimečnost změnit. Její velkolepost je ještě důraznější při pohledu z ochozu, který jde nezvykle po obvodu celé kaple a který je v rámci prohlídky také zpřístupněn. Pozornost návštěvníka se většinou upře nejprve na freskovou výzdobu, která zdobí celý strop kaple a nejen ten. Kromě prací olomouckého malířského mistra Ferdinanda Nabotha se můžete pokochat také dílem jednoho z nejslavnějších místních rodáků, významného barokního malíře, Jana Kryštofa Handkeho.

Návštěvní sezóna v letošním roce trvala pět měsíců od května do září. Během tohoto období se do kaple přišlo podívat přes 1400 návštěvníků. Oproti prvnímu roku otevření je to značný nárůst a je vidět, že se kaple stává známou kulturní památkou regionu. Mezi návštěvníky nechyběli také lidé ze zahraničí, konkrétně se letos do kaple podívali Slováci, Poláci, Němci, Francouzi a dokonce Estonci. Ti měli možnost dozvědět se něco o kapli v anglickém či německém jazyce. Stejně jako v loňském roce se veřejnost mohla do kaple podívat i v nočních hodinách v rámci akce Noc kostelů.

Podobně jako v předešlém roce byly v kapli uspořádány přes sezónu také tři koncerty. Posluchači si mohli vychutnat zvuk varhan v doprovodu houslí, pěvecký sbor Bernardini, který nám v kapli zpíval již minulý rok, nebo pěvecký sbor Florian z Jeseníku. Doufáme, že v letošním roce se nám podaří v kapli uspořádat také koncert vánoční, který lidem z Rýmařova a okolí zpříjemní svátky.

Věříme, že všichni návštěvníci kaple byli spokojeni, užili si její jedinečnou atmosféru, ať už při komentované prohlídce nebo při koncertě, a těšíme se na sezónu následující.