?> O víkendu zámek v Janovicích opět ožil

O víkendu zámek v Janovicích opět ožil PDF Tisk Email
Středa, 19 Září 2012 07:09

O třetím zářijovém víkendu ožil po delší době janovický zámek, a to díky historickému festivalu a jeho nabitému programu. V rámci projektu přeshraniční spolupráce s Polskem v rámci euroregionu Praděd se letos jednalo o největší akci. Přes obavy pořadatelů se po krátkém ochlazení naštěstí umoudřilo i počasí a, ač obzvláště v sobotu dopoledne nebylo zrovna nejtepleji, mohli jsme se radovat z toho, že déšť si to pro tentokrát rozmyslel.

Festival začal již v pátek večer loučovým průvodem, který se v osm hodin večer vydal od muzea směrem k janovickému zámku, kde následovalo večerní vystoupení dobové hudby a fire show. Průvodu se zúčastnilo na 200 lidí a jediné co nás mrzelo, bylo to, že se s půjčovanými loučemi nedostalo na všechny zájemce. Někteří si donesli ale lampiony vlastní a osvětlený průvod se za zvuku bubnů vydal směrem k zámku. Pohled na nadšení dětí, ale i dospělých, vyrovnal a daleko předčil i některé kritické ohlasy právě průvodu se týkající.

Hlavní část festivalu proběhla v sobotu, kdy byl připraven bohatý program v podobě dobové hudby, tanců, šermířských soubojů, pohádek a pověstí. Nechyběly ani ukázky palných zbraní či rytířský turnaj. Své umění předvedli účinkující z různých koutů republiky naší, ale také hosté z Polska a celodenním programem nás zábavně provedl dobový „moderátor“, jehož řečnické umění zaujalo nejednoho člověka. Své představení měla připravené také rýmařovská Kouzelná buřinka, která se zapojila do celého projektu. Po celý den probíhal i dobový jarmark, na kterém bylo možné zakoupit řadu pěkných ručně dělaných věciček a suvenýrů a také navšívit tábor šermířů, kde probíhaly ukázky řemesel. Na spokojenosti návštěvníků (i pořadatelů) se velkou měrou podílely, jak už to tak bývá, také stánky s občerstvením a někteří si na guláš a klobásu vystáli frontu i několikrát. Celý sobotní program byl stejně jako v pátek zakončen fascinujícími ukázkami co vše se dá dělat s ohněm v podobě fire show.

V neděli byl připraven program spíše pro děti v podobě soutěží, loutkového divadla a podobně. Děti se také mohly svézt na poníkovi, o kterého byl velký zájem. Po poledni byl celý festival ukončen.

Po celou dobu festivalu byla zpřístupněna galerie s vystavenými velkoformátovými fotografiemi a pracemi dětí, kterou je možno v otevírací době navštívit až do konce září. Galerii, stejně jako sobotní část festivalu navštívila také delegace (především dětí) z partnerského města Rýmařova Ozimku, které se na celém projektu podílí.

Za přípravu celého festivalového programu musíme poděkovat Šermířskému spolku Jeseník a také samozřejmě všem účinkujícím. Děkujeme také lidem, že se přišli podívat, dali tak najevo svůj zájem o osud zámku a přesvědčili nás, že pořádání podobných akcí zdaleka není zbytečné, ba naopak je ho potřeba. Za sebe mohu říci, že při pozorování zaujetí lidí při sledování vystopení před zámkem, který se opět stal centrem dění, nezůstalo dojetím oko suché.

Historický festival stejně jako ostatní letošní akce na zámku byl naplánován v rámci projektu "VIVAT HISTORIA", který je spolufinancován z fondu mikroprojektů Euroregion Praděd, Městem Rýmařov a je iniciován a realizován Městským muzeem Rýmařov. Více informací se můžete dozvědět na webových stránkách projektu www.vivathistoria.webnode.cz nebo na Informačním centru při Městském muzeu Rýmařov. Letošní sezóna na zámku bude uzavřena koncertem, který se bude konat dne 11. 10. 2012. Tímto Vás na něj srdečně zveme.