?> Muzeum Rýmařov - Novinky
Muzeum Rýmařov

 

Městské muzeum Rýmařov,

příspěvková organizace

nám. Míru 6

Rýmařov 79501

tel.: 554 254 382
IČ: 75037947
email: muzeum@inforymarov.cz

Otevírací doba:


pondělí a státní svátky zavřeno

úterý - pátek  9 - 12  13 - 17

sobota           9 - 12  13 - 16

neděle                     13 - 16

 


 

 logo-rh.jpg - 295.04 Kb

Muzeum Rýmařov - Novinky
archeologická výstava 2014 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Infocentrum   
Pátek, 07 Listopad 2014 10:50

 

Archeologické nálezy z rýmařovského náměstí v muzeu

 

Ve středu 29. října byla v muzeu zahájena nová výstava, která je prostě a výstižně nazvána „Archeologické nálezy z rýmařovského náměstí“. Jejího uvedení se ujal Mgr. Jiří Karel, přední znalec rýmařovské historie a archeologie. Nastínil nám průběh archeologického výzkumu zde na náměstí a přiblížil občas tvrdý archeologický život, kdy se na hlavu pracovníků snáší nejen dešťové kapky, ale často i nadávky lidí, kteří se k historii a kultuře staví se značnou ignorací. Nezapomněl také vyzdvihnout práci, kterou zde odvedl vedoucí výzkumu Mgr. Marek Kiecoň z Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Ostravě a který nám pomáhal při přípravě výstavy. Slavnostní zahájení doplnila hudba olomouckého Free Jazz Tria, které se v Rýmařově představilo již v září v rámci Dnů evropského dědictví. Zajímavou perličkou je, že dva ze tří středečních vystupujících taktéž zasvětili svůj život archeologii.

Jak bylo zmíněno výše, nová výstava se týká archeologického výzkumu, který proběhl v loňském roce v rámci rekonstrukce náměstí. Náplní výstavy nejsou jen samotné fyzické artefakty vyzvednuté při výzkumu, ale také fotografická a kresebná dokumentace archeologických situací a předběžná interpretace těchto situací.

Prostor malého sálu galerie Octopus je věnován především částečně prozkoumanému dřevohliněnému domu, který se nacházel na dnešní Radniční ulici a který respektoval původní uliční linii, dnes již neexistující. Tento dům je datován od 13. do přelomu 14./15. století a potvrzuje tak dosavadní archeologické bádání, které počátky města klade někdy do 70. let 13. století. Na tento požárem zničený dům navazují kamenné základy mladší stavby a také zajímavý objev v jedné z jam pro zasazení sloupu. Zde byla uložena celá nádoba, kterou bychom mohli považovat za základovou oběť (ty sloužily k ochraně domu, zajištění dostatku a spokojenosti obyvatel), která je zde taktéž vystavena. Zajímavé jsou také fotografie z průběhu výzkumu domu, kdy můžeme vidět zřetelně jednotlivé stratigrafické vrstvy včetně výrazných požárových. Další část prostoru malého sálu je věnována keramice a repliky středověkých nádob si zde návštěvníci mohou také vzít do ruky.

Velký sál galerie Octopus je věnován ostatním nálezům. Návštěvníci si mohou prohlédnout dokumentaci dlažeb, které se na náměstí nacházely v několika vrstvách a to už od středověku. Zajímavá je také dvouvrstvá kamenná cesta, která dříve vedla náměstím, na rozdíl od stavu před rekonstrukcí ale podél jižní strany radnice, a tvořila tak hlavní komunikační trasu a spojnici Horní a Dolní městské brány. Zajímavostí je také precizně provedený kamenný kanálek, který nejspíše odváděl vodu z prostoru náměstí nebo základy jedné ze dvou kašen, které na náměstí stávaly ještě na počátku 20. století.

Z nalezených předmětů jistě zaujme pravěký sekeromlat, který vznikl dávno před naším letopočtem a do prostoru náměstí se dostal druhotně, snad s dalšími valouny využitými k dlažbě, snad ho někdo ve středověku našel na poli a přinesl si domů. Vystaveny jsou také podkovy, které se našly na dlažbě náměstí, mince, prstýnek nebo třeba stilus (starý psací nástroj). Za zmínku stojí také množství zdobené keramiky, která tvoří největší soubor nálezů a také jeden z nejlepších datovacích materiálů.

Výstava „Archeologické nálezy z rýmařovského náměstí“ vznikla v rámci projektu „Muzeum – kulturní křižovatka“, který je spolufinancován z fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd a městem Rýmařov. Výstavu bude možné zhlédnout v Městském muzeu Rýmařov do 30. listopadu 2014.

 
Hurá za kulturou PDF Tisk Email
Napsal uživatel Infocentrum   
Čtvrtek, 18 Červenec 2013 09:44

Projekt Hurá za kulturou probíhá v roce 2013. Je spolufinancován Operačním programem přeshraniční spolupráce ČR – PR prostřednictvím fondu mikroprojektů Euroregionu Praděd a městem Rýmařov. Iniciován je Městským muzeem Rýmařov. Polským partnerem projektu je Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. 

Cílem projektu je připravit kulturní akce pro širokou veřejnost, které by měly představit kulturu, tradice a historii obou zemí. Prostřednictvím těchto akcí bychom chtěli přiblížit veřejnosti život našich nejbližších sousedů a naopak. 

Cílem je také navázat užší spolupráci mezi oběma institucemi i jejich pracovníky, která by usnadnila další spolupráci na řadě zajímavých projektů.

První fází projektu je výměnná stáž pracovníků obou muzeí a fotografů. Cílem této stáže je získat fotografie zajímavých církevních památek obou zemí. Ty budou sloužit jako podklad pro přípravu výstavy fotografií, kterou bude možno zhlédnout od 25. července 2013 (kdy je naplánována vernisáž včetně koncertu) do konce září 2013 v kapli V Lipkách v Rýmařově. Následně bude výstava převezena a vystavena v Muzeu Wsi Opolskiej w Opolu. 

Součástí projektu jsou také koncerty v kapli V Lipkách, kdy vystoupí jak čeští, tak i polští interpreti. 

V rámci propagace českých tradičních výrobků, se naši řemeslníci zúčastní tradičních dnů v Opoli.

Další fází projektu je výstava v Městském muzeu Rýmařv, která se bude týkat první světové války. Kromě prezentace předmětů pocházejících ze sbírek institucí v České republice bude možno zhlédnout také dobové fotografie ze sbírek Muzea Wsi Opolskiej w Opolu, které se týkají této problematiky. 

 
PDF Tisk Email
Napsal uživatel Infocentrum   
Úterý, 14 Květen 2013 13:16

 

Zámecká sezóna 2013 v Janovicích

Zámek v Janovicích byl od 16. století až do 2. světové války sídlem majitelů janovického panství. Z původní tvrze se v průběhu času stal renesanční zámek a členové rodu Harrachů, kteří panství získali v první polovině 18. století, jej později přestavěli na rozsáhlé sídlo současné podoby. Po posledních několika letech, kdy byl zámek opuštěn a nevyužíván, se do něj letošním roce opět vrátí život. Sezóna začne dne 7.června loučovým průvodem za doprovodu bubnů, ohňovou show na zámku a koncertem dobové hudby. Druhý den 8. června proběhne zámecká slavnost s vernisáží velkoformátových dobových fotografií zámku, výtvarných děl místních dětí, řemesel a jarmarkem. Součástí zámecké slavnosti bude šerm, divadlo, pohádky, soutěže pro děti, dobová hudba a koncert barokní hudby. 20. června se uskuteční na zámku koncert Jaroslava Hutky. V době zámecké sezóny od června do září, a to ve středu (10 – 11 hodin), pátek (14 – 15 hodin), neděle (14 – 15 hodin) bude probíhat na zámku výstava řemesel (Občanské sdružení Stránské), výstava výtvarných prací (ZUŠ Rýmařov, výtvarné a keramické kroužky SVČ Rýmařov, Buřinka, Gymnázium Rýmařov, ZŠ Horní Město a Rýmařov, MŠ Rýmařov). V konkrétní dny a hodiny, a to ve středu (11 – 12 hodin), v pátek (15 – 16 hodin), a v neděli (15 – 16 hodin) budou probíhat komentované prohlídky. Během července a srpna se na zámku uskuteční scénické čtení, promítání filmu a autorské čtení. Zámecká sezóna 2013 bude ukončena divadlem Pec ze Stránského, které zahraje 15. září. Výše uvedené akce jsou naplánovány v rámci projektu "A není to tak dávno", který je financován za podpory Moravskoslezského kraje a města Rýmařov, a je iniciován a realizován Městským muzeem Rýmařov.

 

 
Barokní kaple V Lipkách (Rýmařov) se opět otvírá návštěvníkům PDF Tisk Email
Napsal uživatel Infocentrum   
Čtvrtek, 18 Duben 2013 11:14

 

Ve čtvrtek dne 2. května 2012 začne třetí sezóna zpřístupnění filiálního kostela Navštívení Panny Marie v Rýmařově známého také jako kaple V Lipkách pro veřejnost.

Skvostná barokní kaple, označovaná také jako perla severomoravského baroka, je nejhodnotnější historickou památkou Rýmařova, která svým významem přesahuje regionální úroveň. Celý prostor zaujme především freskami, které vytvořil olomoucký malíř Ferdinand Naboth se svým učněm Janem Kryštofem Handkem. Kaple byla v minulosti v dobách válek, morů a živelných pohrom vždy cílem prosebných procesí z celého kraje.

Kaple bude návštěvníkům zpřístupněna až do konce září každé úterý, čtvrtek a sobotu (ve státní svátky je zavřeno) v čase 9   12 a 13   17 hodin. Plné vstupné do kaple je 20,- Kč za osobu. Pro studenty, děti do 15 let, důchodce a skupiny nad 10 osob je připraveno snížené vstupné 10,- Kč za osobu. Po předchozí domluvě v Informačním centru při Městském muzeu Rýmařov (nám. Míru 6, tel.: 554212381, email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ) je možná prohlídka i ve středu nebo pátek za jednotnou cenu 300 Kč (do počtu 30 osob). Vstupné zahrnuje komentovanou prohlídku kaple, jejíž délka je cca 20 minut. Maximální počet účastníků jedné prohlídky je 30 osob. Stejně jako v minulých dvou letech i letos je v kapli připraveno několik koncertů a také výstava fotografií církevních památek z okolí Rýmařova a Opole. Aktuální informace se dozvíte vždy na Informačním centru při Městském muzeu Rýmařov. K návštěvě kaple všechny srdečně zveme.

 

 
Operační program PDF Tisk Email
Napsal uživatel Infocentrum   
Úterý, 26 Březen 2013 10:13

 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
 
náměstí Míru 6,  Rýmařov,  79501,  www.muzeumrymarov.cz